Kozmetika

KYSELINA HYALURÓNOVÁ – kozmetická superhrdinka

Kyselina hyalurónová (KH) je nepochybne jednou z najlepšie preštudovaných zložiek v starostlivosti o pleť. Možno práve preto patrí medzi najpopulárnejšie a s veľkou pravdepodobnosťou sa kyselina hyalurónová nachádza aj v kréme, sére alebo maske, ktorú aktuálne používate. O tom, že je to skvelá hydratačná ingrediencia už počul asi každý. Dokáže však oveľa viac!

Čo je kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová je chemicky polysacharid – glykozaminoglykán, ktorý sa bežne nachádza v ľudskom tele. Človek má v organizme asi 15 gramov kyseliny hyalurónovej. Je hlavnou zložkou extracelulárnej matrix, teda medzibunkovej hmoty – materiálu medzi bunkami, ktorý ich drží pohromade.  Vo väčšom množstve sa vyskytuje v koži, očnom sklovci, kĺbovej (synoviálnej) tekutine alebo napríklad v pupočnej šnúre. V našom tele sa nachádza od narodenia. S pribúdajúcim vekom sa však jej koncentrácia rapídne znižuje. Tým dochádza k dehydratácií pleti a tvorbe vrások.

Ako funguje a aké sú jej účinky?

Kyslina hyalurónová je dôležitou súčasťou vitálnej pokožky a má množstvo dermatologických aj estetických účinkov bez ohľadu na typ pleti.

Pozrime sa na niektoré z jej účinkov:

  • Hydratácia – Dobre zavlhčená pokožka znamená, že koža obsahuje veľa vody. Táto voda sa však môže odparovať, čo sa označuje ako transepidermálna strata vody.  Kyselina hyalurónová dokáže zadržať až 1000x viac vody, ako sama váži. Znamená to, že pôsobí ako špongia, ktorá vodu nasáva a zabraňuje tak jej odparovaniu a zlepšuje hydratáciu.
  • Ochrana kožnej bariéry – Kyselina hyalurónová posilňuje prirodzenú kožnú bariéru a chráni ju pred voľnými radikálmi.
  • Upokojujúce účinky  – Kyselina hyalurónová má aj protizápalové účinky, vďaka ktorým pomáha upokojiť pokožku.
  • Antiaging účinky – Má množstvo vlastností, ktoré spomaľujú starnutie. Zvyšuje hydratáciu pleti, čo môže minimalizovať viditeľnosť vrások a zároveň obmedzuje ochabnutie pleti. Okrem toho stimuluje tvorbu kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre pružnosť pokožky.
  • Hojenie rán – Pomáha urýchľovať hojenie rán vďaka svojím antiseptickým a hydratačným účinkom.
  • Ochrana pred UV žiarením – Antioxidačné účinky kyseliny hyalurónovej obmedzujú škodlivé účinky ultrafialového žiarenia a tak znižujú poškodenie pokožky slnečným žiarením.

Nie je kyselina, ako kyselina

Účinky kyseliny hyalurónovej sa môžu líšiť v závislosti od veľkosti molekúl. V skutočnosti existuje šesť rôznych veľkostí kyseliny hyalurónovej. Rôzne molekulové hmotnosti prenikajú do rôznych úrovní pokožky. Napriek tomu, že existuje šesť veľkostí, rozlišujeme hlavne medzi dvomi molekulovými hmotnosťami:

  • Nízko molekulová hmotnosť
    • Molekuly s nižšou hmotnosťou sú menšie a preto sa jednoduchšie dostávajú do hlbších častí pokožky. Tým je zaistené zadržiavanie vody v spojivovom tkanive kože. Pri použití kyseliny hyalurónovej s nízkou molekulovou hmotnosťou je vlhkosť v pleti uchovávaná dlhodobo a viditeľne dochádza k redukcii vrások.
  • Vysoko molekulová hmotnosť
    • Veľké molekuly tohto typu kyseliny hyalurónovej nedokážu prestupovať kožnou bariérou a v spojení s vodou vytvárajú na povrchu kože viskózny film, ktorý zabezpečuje zadržanie vody v pokožke. Tento film sa však pri čistení zmýva a tak pôsobí krátkodobo. Kyselina hyalurónová s vyššou molekulovou hmotnosťou má tiež protizápalové účinky, vďaka čomu je vhodná na upokojenie pokožky.
Čím nižšia molekulová hmotnosť kyseliny hyalurónovej, tým hlbšie preniká do kože. Za najúčinnejšiu sa považuje kyselina hyalurónová s molekulovou hmotnosťou 130 kDa.  Zároveň sa však odporúča používať kombináciu viacerých molekulových hmotností.
Typ kyseliny hyalurónovejMolekulová hmotnosť (v Daltonoch)kilo DaltonPoužitie
Vysoká molekulová hmotnosť1 000 000 až 1 500 000>1000-1500Pôsobí krátkodobo
V spojení s vodou vytvára na povrchu pokožky viskózny film
Má protizápalové účinky
Nízka molekulová hmotnosť< 800 000< 800Pôsobí dlhodobo
Pôsobí v hlbších vrstvách pokožky
Má výrazné anti-aging (proti starnutiu) účinky
Tab. 1. – Molekulová hmotnosť KH

Kyselina hyalurónová v zložení

V prípravkoch ju môžeme nájsť pod rôznymi názvami:

  • SODIUM HYALURONATE (HYALURONÁT SODNÝ)
    • Ide o nízko molekulovú, soľnú formu kyseliny hyalurónovej, ktorá vďaka menším molekulám preniká do hlbších vrstiev pokožky a tým zlepšuje hydratáciu pleti. Soľná forma je stabilnejšia a menej pravdepodobne oxiduje. V kozmetike je táto forma najpoužívanejšia.
  • SODIUM ACETYLATED HYALURONATE (ACETYLOVANÝ HYALURONÁT SODNÝ)
    • Ďalšou formou je hyaluronát, ktorý je acetylovaný sodíkom. Acetylácia je chemická reakcia, pri ktorej sa na molekulu naviaže acetylová skupina. Má schopnosť zadržať väčšie množstvo vody ako “obyčajná” kyselina hyalurónová a preto býva niekedy označovaná ako kyselina super hyalurónová.
  • (HYDROLISED) HYALURONIC ACID (hydrolyzovaná kyselina hyalurónová)
    • Je chemicky “rozložená” (hydrolyzovaná) kyselina hyalurónová s nízkou molekulovou hmotnosťou, takže môže preniknúť do hlbších častí kože.

Ako ju správne používať?

Keďže kyselina hyalurónová pôsobí ako špongia, ktorá vodu nasáva, odporúča sa pleť pred použitím navlhčiť. Môžete na to použiť čistú vodu, termálnu vodu v spreji alebo napríklad hydratačnú hmlu (napríklad SKIN1004 Madagascar Centella Hyalu-Cica Cloudy Mist).

Kyselina hyalurónová je ingrediencia vhodná pre všetky typy pleti. Keďže je v tele prirodzene prítomná, je bezpečnejšou alternatívou syntetických látok. Existuje tak menšie riziko, že ju telo bude považovať za cudzorodú látku.

Tipy na produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej:

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.