VITAMÍN C a jeho účinky na pleť
Každý už určite počul, aký je pre nás vitamín C prospešný. Všetci poznáme jeho účinky na imunitný systém a siahame po ňom, keď na nás niečo „lezie“. Dnes však vieme, že má množstvo výhod aj ako zložka produktov v starostlivosti o pleť. V tomto článku sa dočítate, aké účinky má na pleť, ako si vybrať správny produkt a s čím ho môžeme kombinovať.
Čo je vitamín C?
Vitamín C (chemicky: kyselina L-askorbová) je organická zlúčenina, rozpúšťa sa vo vode a v tele pôsobí ako silný antioxidant. Človek si vitamín C nedokáže vytvoriť a preto ho musíme prijímať v potrave. Nachádza sa hlavne v ovocí a zelenine, ako napríklad v šípkach, čiernych ríbezliach, kiwi, jahodách, pomarančoch, brokolici a ďalších. Odporúčanú dennú dávka vitamínu C odborníci stanovili na 75mg pre ženy a 90mg pre mužov.
Nedostatok vitamínu C (hypovitaminóza) vedie k zníženiu funkcie imunitného systému, čo sa prejaví zvýšenou náchylnosťou na gastrointestinálne (tráviace) a respiračné (dýchacie) ochorenia. Medzi príznaky hypovitaminózy patrí únava, podráždenosť, zvýšená citlivosť zubov, predĺžené hojenie rán, ale aj zvýraznenie vrások.
Účinky vitamínu C v starostlivosti o pleť
- Antioxidant
- Vitamín C dokáže chrániť našu pokožku pred následkami oxidačného stresu. Prispieva k niečomu, čo označujeme ako imunita pleti. Voľné radikály denne poškodzujú naše bunky. Voľné radikály sú častice bez jedného elektrónu, ktorý sa následne snažia získať. Získavajú ho z najbližšej častice, z ktorej sa však ukradnutím elektrónu stáva tiež voľný radikál. Ten chce znovu získať chýbajúci elektrón a tak sa rozbieha reťazová reakcia, ktorá vedie k poškodeniu buniek, ich membrán, až DNA, čim sa urýchľuje proces starnutia buniek. Antioxidačné vlastnosti vitamínu C pomáhajú neutralizovať voľné radikály a regenerovať poškodené bunky, čím dochádza k zlepšeniu štruktúry pleti.
- Anti-aging účinky
- S pribúdajúcim vekom sa v našej koži tvorí menej kolagénových vlákien, ktoré zodpovedajú za pružnosť našej pokožky. Vitamín C má hneď niekoľko účinkov pri tvorbe kolagénu. Jednak zvyšuje produkciu kolagénu typu I. a III.. Taktiež inhibuje kolagenázu, čo je jeden z enzýmov, ktorý ruší väzby v kolagéne. A pôsobí aj ako kofaktor prolín a lyzínhydroxylázy, čo sú enzýmy, ktoré stabilizujú štruktúru kolagénu. Vitamín C tak pomáha redukovať jemné linky a vrásky.
- Hyperpigmentácia
- Vitamín C znižuje aktivitu tyrozinázy, teda enzýmu, ktorý sa podieľa na tvorbe melanínu (kožného pigmentu) v kožných bunkách. Inými slovami dokáže inhibovať produkciu melanínu – čím zabraňuje hyperpigmentácií. Nejde v skutočnosti o odstránenie už existujúcej hyperpigmentácie, ale o zabránenie ukladaniu novému melanínu.
- Fotoprotektívny účinok
- Antioxidanty vo vitamíne C pomáhajú chrániť pokožku pred poškodením ultrafialovým žiarením, teda slnkom. Keďže vitamín C nedokáže absorbovať UVA a UVB lúče, nemôžeme ho považovať za náhradu ochranného faktoru, ale môže jeho účinnosť niekoľkonásobne zvýšiť.
Nevýhody
Bohužiaľ, čistý vitamín C (kyselina askorbová) sa v produktoch správa pomerne nestabilne, takže pri vystavení teplu, svetlu, zmene pH a vzduchu ľahko OXIDUJE. Prejaví sa to zmenou farby. Získa tmavé hnedavé zafarbenie, ktoré značí stratu jeho účinnosti. Preto by sme mali spotrebovať produkty čo najskôr po tom, ako ich otvoríme.
Deriváty vitamínu C
Kyselina L-askorbová (známa aj ako L-AA alebo aj "čistý" vitamín C) má za sebou najviac výskumov v starostlivosti o pleť a preto sa považuje za najlepšiu formu vitamínu C pre pokožku. Ide o aktívnu formu vitamínu C, takže ju telo dokáže ľahko využiť. Kyselinu askorbovú (Ascorbic Acid) nájdeme napríklad v:
Všetky ostatné formy vitamínu C sa nazývajú deriváty a musia sa najskôr premeniť na kyselinu askorbovú, než budú mať na našu pleť pozitívne účinky. Možno sa pýtate, na čo nám sú deriváty, keď je kyselina askorbová taká účinná? Je to hlavne z dôvodu vyššie spomínanej nestability čistého vitamínu C. Deriváty sú stabilnejšie a taktiež sú k pleti šetrnejšie.
- SODIUM ASCORBYL PHOSPHATE
- Derivát kyseliny askorbovej sa ľahko rozpustí vo vode, je veľmi jemný a šetrný k pokožke a preto je vhodný aj pre citlivú pleť.
- Niektoré štúdie ukazujú, že táto forma vitamínu C účinkuje proti baktériám Propionibacterium acnes, ktoré spôsobujú akné.
- Nájdeme ho napríklad v JUMISO – All Day Vitamin Pure C 5.5 Glow Serum – Rozjasňujúce sérum s vitamínom C 30ml alebo BEAUTY OF JOSEON – Light On Serum Centella + Vita C – ľahké sérum s vitamínom C 30ml. Súčasťou zloženia je aj Panthenol, ktorý citlivú pokožku hydratuje a upokojuje.
- ASCORBYL PALMITATE
- Ide o formu vitamínu C, ktorá priamo ovplyvňuje tvorbu kožného pigmentu - melanínu.
- Je vhodnou voľbou ak vás trápia pigmentové škvrny spôsobené slnkom alebo starnutím.
- MAGNESIUM ASCORBYL PHOSPHATE
- Tento vo vode rozpustný derivát, pôsobí jemne na pokožku a preto je vhodný aj pre citlivú pleť.
- Ide o stabilnejšiu formu vitamínu C, ktorá však účinkuje v menšej miere.
- Výhodou je jeho schopnosť zlepšiť hydratáciu pokožky hlbšie, ako kyselina askorbová..
- ASCORBYL TETRA-ISOPALMITATE
- Na rozdiel od predchádzajúcich derivátov sa táto forma rozpúšťa v oleji a nie vo vode.
- Ide o stabilnú formu, ktorá je skvelou voľbou pre ľudí s citlivou pokožkou.
- Na kyselinu askorbovú sa v pokožke konvertuje rýchlejšie, ako iné deriváty.
- ASCORBYL GLUCOSIDE
- Ide o stabilný, vo vode rozpustný derivát vitamínu C, ktorý vzniká spojením kyseliny askorbovej a glukózy.
- Je vhodným derivátom pre začiatočníkov s vitamínom C.
- ETYLATED L-ASCORBYC ACID
- Táto vysoko stabilná forma vitamínu C sa nekonvertuje, pretože ju hneď naša pokožka rozpozná ako kyselinu askorbovú.
- Ide o pomerne silný derivát, preto je vhodnejší skôr pre pokročilých.
Koncentrácia
Vitamín C je relatívne bezpečnou ingredienciou pre všetky typy pleti. Pre ľudí so suchou alebo citlivou pokožkou sa odporúča používať nižšie koncentrácie, zatiaľ čo mastná pleť zvládne aj tie vyššie.
Pred použitím produktu na pleti si ho VŽDY otestujte na kúsku kože, najlepšie na ruke ("patch test").
Sila produktov s vitamínom C sa rozlišuje pomocou koncentrácie. V účinných prípravkoch sa vitamín C najčastejšie vyskytuje v koncentrácií od 5% do 15%, alebo až 20%. Vitamín C v koncentrácií 20% je najvyššia možná koncentrácia, akú by ste si mali aplikovať na pleť. Naša pokožka nevie absorbovať väčšie množstvo antioxidantov ako 20%.
Použitie
Vitamín C môžete aplikovať ráno aj večer, pokojne aj 2x denne, pokiaľ to vašej pleti vyhovuje. Väčšinou sa však uprednostňuje ranná aplikácia pre jeho fotoprotektívne účinky (zvyšuje ochranu vášho opaľovacieho krému). Ak sa jedná o sérum alebo tonikum, mali by ste ho aplikovať po vyčistení pleti, pred použitím akéhokoľvek hydratačného produktu (sérum, krém) a krému s ochranným faktorom. Ak je to však krém s vitamínom C, nanášajte ho po sérach, pred opaľovacím krémom. Pre viditeľné výsledky sa odporúča každodenné používanie aspoň 6 týždňov.
Ak máte citlivú pleť, neodporúča sa kombinácia s kyselinami (AHA/BHA/PHA) alebo Retinolom. Ak ich však kombinovať chcete, odporúča sa aplikovať vitamín C ráno a ostatné účinné látky večer. Samozrejme, ak to však vašej pleti vyhovuje, môžete ich používať spolu aj naďalej.
Naopak, pokojne môžete kombinovať vitamín C s vitamínom E alebo kyselinou ferulovou. Vitamín C premieňa inaktivovaný vitamín E späť na aktívnu antioxidačnú formu vitamínu E a tak v spoločnej kombinácii chránia pleť pred voľnými radikálmi a zlepšujú odolnosť pleti.
Produkty s vitamínom C je potrebné skladovať na chladnom a tmavšom mieste (napr. v chladničke). Taktiež je dôležité spotrebovať tieto produkty čo najskôr.
Ak plánujete začleniť vitamín C do svojej rutiny, odporúčame začať s nižšou koncentráciou (napríklad 5%). Postupne si vaša pleť zvykne a koncentráciu môžete (ale nemusíte) zvýšiť. Dôležité je tiež vybrať si správnu formu. Začiatočníkom odporúčame vyhnúť sa čistému vitamínu C (kyseline L-askorbovej) a radšej zvoliť deriváty. Je dôležité si uvedomiť, že žiadny zázrak nenastane za jednu noc a preto je pri používaní vitamínu C dôležitá dôslednosť a trpezlivosť.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.