PROPOLIS a jeho účinky na pleť
Vedeli ste, že med nie je to jediné, čo včely vyrábajú? Vyrábajú tiež zlúčeninu nazývanú propolis. Ide o prírodnú zložku, ktorej liečivé účinky sú známe už po tisícky rokov. Viete však, že propolis môže byť prospešný aj pre našu pokožku? Aké sú jeho účinky na pleť? To sa dočítate v tomto článku.
ČO JE TO PROPOLIS?
Propolis je včelí produkt, ktorý má v surovom stave lepkavú konzistenciu a tmavo hnedú až hnedozelenú farbu. Ide v podstate o zmes živice ihličnatých stromov, výlučkov včiel a včelieho vosku. Včely ho používajú na pokrytie svojich úľov. Chránia tým úľ pred nekontrolovateľným prúdením vzduchu a vonkajšou vlhkosťou. Vrstva propolisu poskytuje vodeodolnú výstelku, ktorá udržuje stálu vlhkosť úľa.
Má tiež významné antibakteriálne, antimykotické (protiplesňové), antivírusové a antioxidačné účinky. Pôsobí preto ako imunitná obrana celého úľa. A čo viac? Zistilo sa, že je prospešný aj pre našu pokožku.
POUŽITIE PROPOLISU V HISTÓRIÍ
Liečivé účinky propolisu poznali už staroveké civilizácie. Gréci ho používali na liečbu abscesov, rán a vredov. Asýrčania ho nanášali na rany, aby zabránili infekciám a zlepšili hojenie. Egypťania ho používali na balzamovanie múmií.
Aj keď používanie propolisu v stredoveku vymizlo z bežnej medicíny, znalosť jeho liečivých vlastností pretrvala v tradičnom ľudovom liečiteľstve a vo východnej Európe bol stále široko používaný v bylinárstve.
ZLOŽENIE PROPOLISU
Propolis má rôzne zloženie v závislosti od prostredia, kde sa včely nachádzali a ku ktorým rastlinám a stromom mali prístup, všeobecne ale obsahuje až 300 látok. Bez ohľadu na oblasť, z ktorej propolis pochádza, hlavnými zložkami sú vždy polyfenoly. Ide o antioxidanty, ktoré bojujú proti škodlivým látkam v tele.
Konkrétne propolis obsahuje polyfenoly nazývané flavinoidy. Tie sa bežne nachádzajú v potravinách, ktoré majú antioxidačné vlastnosti, ako napríklad ovocie, zelený čaj, zelenina alebo červené víno. Zistilo sa, že spolu s fenolovými estermi (najmä kyselinou kávovou) sú flavonoidy zodpovedné za antimikrobiálne , antioxidačné a protizápalové účinky propolisu.
AKO PORPOLIS FUNGUJE A AKÉ SÚ JEHO ÚČINKY?
Ako sme spomínali, ukázalo sa, že propolis má antibakteriálne, antivírusové, amtimykotické a protizápalové vlastnosti. Aké sú však jeho benefity pre našu pleť?
ANTIBAKTERIÁLNE ÚČINKY – liečba akné
Ak máte pleť so sklonom k akné, potom je propolis zložkou starostlivosti o pleť, ktorú by ste určite mali začleniť do svojej rutiny. Vďaka svojim antibakteriálnym a protizápalovým vlastnostiam je účinný nielen pri zbavovaní sa pupienkov, ale pôsobí tiež preventívne. Štúdie ukázali, že propolis brzdí rast širokého spektra baktérií.
ANTIMYKOTICKÉ (PROTIPLESŇOVÉ) ÚČINKY
Existuje druh húb, ktoré sa prirodzene vyskytujú na koži, no u niektorých ľudí môže vyvolať ochorenie označované ako Malaseziová folikulitída. Toto ochorenie môže pripomínať nezápalové akné. Prejavuje sa ako tvorba hrbolčekov na koži.
Propolis má skvelé protiplesňové účinky, vďaka čomu je dokonalou zložkou na liečbu plesňových ochorení kože.
URÝCHĽUJE HOJENIE A LIEČI HYPERPIGMENTÁCIU
Jednými z hlavných účinkov propolisu sú jeho protizápalové a antimikrobiálne účinky. Vďaka týmto vlastnostiam pomáha urýchliť hojenie rán. Propolis vytvára uzavreté a sterilné prostredie, ktoré umožňuje opravu pokožky.
Štúdia tiež zistila, že propolis pomáha v liečbe pozápalovej hyperpigmentácie (typ červených jaziev po akné, ktoré sú spôsobené malými prasknutými krvnými cievami pod kožou).
ANTI-AGING ÚČINKY (ÚČINKY PROTI STARNUTIU)
Propolis má tiež podporný účinok na syntézu kolagénu. Zvyšuje tak obsah kolagénu v tkanivách a tým obnovuje medzibunkovú hmotu pokožky. Vďaka tomu sa zlepšuje pevnosť a pružnosť pokožky.
Taktiež obsahuje veľkú koncentráciu antioxidantov (flavonoidy a antioxidačné fenoly). Tie pomáhajú pokožke bojovať proti voľným radikálom.
ZVYŠUJE ÚČINNOSŤ VITAMÍNU C
Vitamín C je v súčasnosti jednou z najpopulárnejších zložiek starostlivosti o pleť. Ide však o pomerne nestabilnú zložku.
Ako sme už spomenuli, antioxidanty nachádzajúce sa v propolise sa ukázali ako vysoko účinné pri ochrane lipidov a iných zlúčenín pred zničením voľnými radikálmi. To zahŕňa aj vitamín C. Preto používanie propolisu môže predĺžiť účinnosť vášho séra s vitamínom C.
Ak sa chcete dozvedieť viac o vitamíne C, prečítajte si náš článok: VITAMÍN C a jeho účinky na pleť.
ALERGICI POZOR!
Propolis je zmes vyrobená včelami na ochranu úľa pred mikróbmi a vonkajším prostredím. Tak ako pri akejkoľvek inej zložke starostlivosti o pleť, aj na propolis je možné mať alergickú reakciu. Ak máte alergiu na med alebo včely, môžete mať reakciu aj na produkty s obsahom propolisu.
Hoci alergické reakcie na propolis sú pomerne zriedkavé, dermatológovia odporúčajú urobiť si pred zavedením produktu obsahujúceho propolis do vašej rutiny starostlivosti o pleť tzv. patch test (vyskúšať produkt na vnútornej strane zápästia).
POUŽITIE
Ide o zložku, ktorá je vhodná pre všetky typy pleti (pokiaľ nemáte alergiu) a je hofná na každodenné použitie (aj 2x denne). Môžeme ho nájsť v niekoľkých formách, či už ide o krém, toner, esenciu, sérum alebo masku. Záleží len na vás, čo si vyberiete.
TIPY NA PRODUKTY:
Propolis je úžasná prírodná látka získaná z včiel , ktorú ľudia používajú na lekárske účely už tisícky rokov! Má skvelé liečivé vlastnosti nie len pre vaše zdravie, ale aj pre vašu pokožku. Môže vám pomôcť v boji proti akné, hyperpigmentácií a pomôže vám udržať mladistvý a žiarivý vzhľad pleti.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.