HYPERPIGMENTÁCIA: 10 ÚČINNÝCH INGREDIENCIÍ
Pozorujete na pleti vznik tmavých škvŕn po pobyte na slnku alebo po akné? Chcete sa zbaviť hyperpigmentácie, ale neviete ako začať? Pripravili sme pre vás zoznam niekoľkých účinných ingrediencií, ktoré vám v tom pomôžu.
ČO TO JE HYPERPIGMENTÁCIA?
Hyperpigmentácia, alebo zvýšená pigmentácia pokožky je veľmi častým kozmetickým problémom. O tom, čo to vlastne je a aké sú príčiny hyperpigmentácie si môžete prečítať v našom článku: HYPERPIGMENTÁCIA: čo to je, ako jej predchádzať.
ZATOČTE S HYPERPIGMENTÁCIOU
Existuje množstvo ingrediencií pre rozjasnenie pleti. My sme vybrali 10 účinných zložiek, po ktorých môžete siahnuť, keď sa snažíte hyperpigmentácie zbaviť.
1. HYDROXYKYSELINY (AHA, PHA)
Hydroxykyseliny sú známe ako chemické exfolianty. Majú schopnosť odstraňovať nahromadené kožné bunky na povrchu kože. Odstránením týchto buniek sa vyhladí textúra, pleť sa rozjasní a znižuje sa hyperpigmentácia. Odlupovaním nahromadených buniek sa odhaľujú mladšie; resp. novšie bunky a teda jasnejšia a svetlejšia pokožka bez nahromadeného kožného pigmentu.
Účinnosť hydroxykyselín závisí od koncentrácie použitej v produktoch. Vyššie koncentrácie sú samozrejme účinnejšie, ale môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Preto je dôležité vybrať si produkt, ktorý je vhodný pre váš typ pleti a pomaly ho zabudovať do vašej rutiny.
O typoch pleti si môžete prečítať v našom článku: STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ PRE ZAČIATOČNÍKOV
Hydroxykyseliny taktiež zvyšujú citlivosť pleti na UV žiarenie, takže je pri ich používaní mimoriadne dôležité aplikovať širokospektrálny opaľovací krém každý deň a reaplikovať ho každé dve hodiny.
Za najúčinnejšiu alfa-hydroxy kyselinu je považovaná kyselina glykolová pretože má najmenšiu molekulovú hmotnosť, čo jej umožňuje pôsobiť v hlbších častiach pokožky. Naopak kyselina mliečna alebo kyselina mandľová vďaka menšej molekulovej hmotnosti neprenikajú tak hlboko do pleti a preto sú jemnejšie a preferované ľuďmi s citlivou pleťou.
Poly-hydroxy kyseliny (PHA) sú považované za novú generáciu AHA kyselín a patrí k nim napríklad kyselina laktobionová, galaktózová alebo glukanolaktónová. Okrem odstraňovania nahromadených buniek majú aj hydratačné a antioxidačné účinky. PHA kyseliny majú oproti AHA kyselinám väčšie molekuly a neprenikajú tak hlboko do pokožky. Vďaka tomu pleť nedráždia a sú ideálne pre citlivú pleť.
2. RETINOIDY
Z dermatologického hľadiska sú retinoidy zastrašujúcim termínom pre topický vitamín A. Patrí sem niekoľko zložiek: kyselina retinová, adaptalén (derivát kyseliny retinovej), retinol, retinaldehyd.
Naše kožné bunky sa obmieňajú približne každých 28 dní. Retinol a ďalšie retinoidy zmierňujú hyperpigmentáciu vďaka tomu, že zrýchľujú obnovu a odlupovanie odumretých buniek. Pri používanú retinoidov je však potrebná trpezlivosť. Môže trvať až 6 mesiacov, kým uvidíte výsledky. Tie však stoja za to. Okrem liečby hyperpigmentácie majú schopnosť zvyšovať tvorbu kolagénu a vyhladiť jemné linky a vrásky.
3. VITAMÍN C
Kyselina L-askorbová je silný antioxidant, ktorý má množstvo účinkov pre celý náš organizmus. Prirodzene sa vyskytuje v pokožke, posilňuje ju a má fotoprotektívny účinok.
Vitamín C zmierňuje hyperpigmentáciu znížením tvorby melanínu (hnedého kožného pigmentu) v kožných bunkách. Znižuje účinnosť enzýmu tyrozinázy a tým zabraňuje ukladaniu melanínu do buniek. Kyselina L-askorbová je najlepšie preskúmanou formou vitamínu C. Účinnosť vitamínu C závisí od jeho koncentrácie (čím je vyššia koncentrácia v produkte, tým je účinnejší pri rozjasňovaní pleti). Pokiaľ ste nováčikom v používaní vitamínu C, odporúčame začať s nižšími koncentráciami (5-10%) a postupne ju zvyšovať.
Prečítajte si tiež: Vitamín C a jeho účinky na pleť
4. ARBUTÍN
Arbutín je derivát hydrochinónu, ktorý sa získava zo sušených listov mnohých druhov rastlín (napríklad kríky brusnice, čučoriedky). Inhibuje (tlmí) enzým tyrozinázu, čím bráni tvorbe melanínu. Ide o skvelú zložku, ktorá zosvetľuje tmavé škvrny, pomáha pri liečbe post-zápalovej hyperpigmentácie (jazvy po akné) a celkovo vyrovnáva nerovnomerný tón pleti.
Aj keď obsahuje hydrochinónovú skupinu, nemá nežiadúce a škodlivé účinky ako hydrochinón. Je to preto, že akonáhle sa arbutín vstrebe do pokožky, enzýmy ho rozkladajú veľmi pomaly. Tým sa zabráni tomu, aby bola pokožka vystavená príliš veľkému množstvu hydrochinónu naraz.
5. NIACINAMID
Niacinamid, známy aj ako vitamín B3 je jednou z najlepšie preskúmaných zložiek v starostlivosti o pleť.
Hyperpigmentáciu znižuje tým, že spomaľuje transport melanínu do vrchných častí pokožky. Je skvelou voľbou pre všetky typy hyperpigmentácie, vrátane melazmy. Štúdie ukázali, že niacinamid je takmer taký účinný v liečbe melazmy, ako hydrochinón (ale s menšími nežiadúcimi účinkami).
TIP: TIA’M – Vita B3 Source serum
Toto sérum obsahuje niacinamid (10%) a arbutín (2%), vďaka čomu účinne redukuje pigmentové škvrny. Obsahuje tiež alantoín, ktorý pokožku upokojuje.
6. AZELAIC ACID (KYSELINA AZELAOVÁ)
Kyselina azealová je prírodný exfoliant. Pomáha odstrániť nahromadené odumreté kožné bunky a taktiež znižuje tvorbu čiernych bodiek. Ide o všestrannú, jemnú zložku, ktorá má množstvo pozitívnych účinkov na pleť.
Na zmiernenie hyperpigmentácie pôsobí dvomi spôsobmi. Jednak spomaľuje aktivitu hyperreaktívnych melanocytov (buniek, ktoré tvoria melanín), ale taktiež tlmí enzým tyrozinázu, čím priamo znižuje produkciu melanínu.
Je vhodná pre všetky typy pleti a na rozdiel od iných aktívnych látok nepôsobí fotosenzitívne. Pri aplikácií môže na pleti jemne štípať, ale nejde o nič vážne a nepoškodzuje tým kožnú bariéru.
7. TRANEXAMIC ACID (KYSELINA TRANEXAMOVÁ)
Táto syntetická aminokyselina je derivovaná z aminokyseliny lyzínu a je skvelou ingredienciou v boji proti hyperpigmentácií, vrátane melazmy (hormonálne spôsobenej pigmentácií) a post-zápalových škvŕn. Pleť je vďaka nej rozjasnená, vyrovnáva nerovnomerný tón pleti a má tiež protizápalové účinky.
Kyselina tranexamová zabraňuje transportu melanínu medzi melanocytmi (bunkami produkujúcimi melanín) a keratinocytmi (kožnými bunkami). Prvé výsledky sa dostavia približne po 6-8 týždňoch. Pri používaní tejto zložky je dôležité chrániť pleť pred slnečným žiarením aplikáciou opaľovacieho krému.
8. KOJIC ACID (KYSELINA KOJOVÁ)
Ide o látku, ktorá sa získava z japonských húb, ale môže byť vyrobená aj synteticky. Je vhodná na liečbu všetkých typov hyperpigmentácie. Okrem toho má skvelé antioxidačné a fotoprotektívne účinky.
Kyselina kojová inhibuje enzým tyrozinázu a tým tlmí tvorbu nadbytočného pigmentu. Do svojej rutiny by ste ju však mali zabudovať pomaly, keďže môže pri prvom použití jemne štípať. Neodporúča sa tiež kombinovanie kyseliny kojovej s inými aktívnymi látkami (napríklad s retinoidmi alebo hydroxykyselinami).
9. RYŽOVÁ VODA A RYŽOVÝ EXTRAKT
Ryža je obľúbenou ingredienciou vo svete kórejskej kozmetiky. Je skvelou zložkou pre rozjasnenie pleti, hydratáciu, ale má aj anti-agingové účinky. Obzvlášť účinné sú produkty, ktoré obsahujú fermentovanú ryžu (rice ferment filtrate). Dôvodom je, že počas fermentačného procesu dochádza k tvorbe ďalších účinných látok (aminokyselín, organických kyselín, antioxidantov), ktoré pleti pomáhajú ľahšie a rýchlejšie absorbovať živiny.
V ryži sa nachádzajú zložky ako kyselina p-kumarová, kyselina ferulová alebo kávové kyseliny. Tieto zložky rozjasňujú pleť tým, že tlmia produkciu melanínu.
TIP: I’m from – Rice Toner
Veľmi hydratačný toner, ktorý nielen posilňuje kožnú bariéru, ale taktiež pomáha pleť rozjasniť, pretože obsahuje až 77,78% ryžovej vody. Obsahuje tiež niacinamid a 0,1% ryžových otrúb, ktoré majú vysoký obsah vitamínu E, B a mastných kyselín.
10. SLADKÉ DRIEVKO (LICORICE)
Extrakt z koreňa sladkého drievka je novšou ingredienciou, ktorá sa v kórejskej kozmetike rýchlo stáva populárnou. Získava sa z kvitnúcich kríkov, ktorých druhový názov je Glycyrrhiza glabra.
Hlavné zložky z koreňa sladkého drievka nemajú žiadne významné účinky na rozjasnenie pokožky, avšak extrakt obsahuje aj flavonoidové zlúčeniny (v menších koncentráciách), u ktorých sa preukázala ich účinnosť na rozjasnenie pleti. Ide o zložky Glabridín a Liquiritín.
Glibridín zabraňuje syntéze melanínu indukovanej UVB žiarením inhibíciou enzýmu tyrozinázy. Preto je vhodný hlavne na hyperpigmentáciu vyvolanú slnečným žiarením. Liquirín sa ukazuje ako sľubná zložka na zmiernenie hyperpigmentácie. Jedna štúdia dokonca ukazuje, že 2% roztok liquirínu bol účinnejší pri liečbe melazmy, ako 4% roztok hydrochinónu. Je však potrebné počkať si na viac výskumov, ktoré tieto účinky potvrdia.
NÁŠ TIP
TIP: I’m From – Mugwort Mask – Upokojujúca pleťová maska z paliny
Táto maska má veľmi jednoduché zloženie. Obsahuje extrakt z koreňa sladkého drievka a je vhodná najmä na post-zápalovú hyperpigmentáciu, napríklad po akné.
Vyblednutie hyperpigmentácie nejaký čas trvá. Kožný pigment melanín môže byť nahromadený v hlbších častiach kože, takže je dôležité byť trpezlivý. Neoddeliteľnou súčasťou rutiny je opaľovací krém, bez ktorého je vaša snaha úplne zbytočná. Pokiaľ však budete rutinu dodržiavať pravidelne, môžete prvé výsledky vidieť už po pár týždňoch (dobre viditeľné zmeny po 3 mesiacoch).
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.