Doprava zdarma už od 49€

6 TIPOV PRE ZIMNÚ STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ

Blíži sa zimné obdobie, ktoré je pre našu pleť pomerne náročné. So zimou pociťujeme nedostatok vlhkosti, studený vietor a keď sa to skombinuje so suchým vnútorným teplom ohrievačov, výsledkom je matná a dehydratovaná pokožka. Môžeme tomu však predísť nastavením správnej zimnej rutiny. Pozrime sa na týchto 6 tipov, ako svojej pleti pomôcť, aby prežila zimu bez výrazného poškodenia.

POKOŽKA vs. ZIMA

Spolu so znižujúcou sa teplotou klesá aj vlhkosť pokožky. Zatiaľ čo letné horúčavy zvyknú viesť k zvýšenej produkcií mazu, zimné počasie má presne opačný efekt. Zmeny teplôt medzi chladným vonkajším prostredím a vykúrenými interiérmi dráždia pokožku a môžu narušiť ochrannú kožnú bariéru. V zime taktiež zvykneme piť menej vody. Výsledkom je horšie hydratovaná pokožka, ktorá je suchá, šupinatá a podráždená.

Chlad ovplyvňuje aj kožnú mikrocirkuláciu. Pri nízkych teplotách sa kožné kapiláry sťahujú, aby sa znížil prietok krvi kožou. Je to ochranný mechanizmus, ktorý sa snaží udržiavať telesnú teplotu a po expozícií sa kapiláry znovu vrátia do normálu. Tieto zmeny v mikrocirkulácii môžu viesť k začervenaniu alebo teleangiektáziám (rozšírenie drobných kapilár - "červené nitky"). Okrem spomenutých vplyvov poškodzujeme našu pokožku aj trením odevov.

Všetko to môže viesť k poškodeniu hydrolipidického filmu na povrchu pokožky. Ide o vrstvu, ktorá pozostáva z olejov a lipidov (tukov), tie potrebujeme na udržanie rovnováhy pokožky a jej ochranu pred vonkajším prostredím. Narušenie tejto bariéry spôsobí, že je pokožka zraniteľnejšia a náchylnejšia k poškodeniu zimnými stresormi. Aby sme minimalizovali vplyv chladu na pokožku a predišli jej výraznej dehydratácií, odporúčame prispôsobiť rutinu starostlivosti o pleť zimn obdobiu pomocou 6tich tipov.

6 TIPOV:

ČISTENIE

  1. JEMNÉ ČISTENIE
    • Čistenie pleti je prvým krokom v starostlivosti o pleť a nie je tomu inak ani počas zimného obdobia. Dnes je veľmi populárna metóda dvojitého čistenia pleti (double cleansing). Je to metóda, ktorá je k pleti veľmi šetrná a preto je vhodná aj ako súčasť zimnej rutiny. V prvom kroku pleť očistite prípravkom na bázy oleja alebo micelárnou vodou, a opláchnite ju vodou. V druhom kroku použite jemný čistič, ktorý z pleti neodstráni vlhkosť. V zime sa vyhnite prípravkom, ktoré obsahujú vysoké koncentrácie penidiel, alkoholu a kyselín (napr. kyselina salicylová, kyselina glykolová atď.). Je možné, že pokiaľ je vaša pokožka veľmi suchá a citlivá, tak ju postačí čistiť len 1x denne (najlepšie večer). Ráno stačí pleť opláchnuť vlažnou vodou.

Prvý krok:

Druhý krok:

HYDRATÁCIA PLETI

  1. HYDRATÁCIA
    • Základným pravidlom zimnej rutiny je udržiavať pokožku hydratovanú. Stav pleti sa počas chladných mesiacov u väčšiny ľudí mení na dehydratovanú pleť so šupinkami a často aj so sklonom k väčšiemu podráždeniu. Áno, aj mastnej pleti môže v zime chýbať hydratácia. Dobrý hydratačný prípravok by mal obsahovať humektanty, teda látky, ktoré v pleti viažu vodu. Medzi humektanty patrí napríklad kyselinu hyalurónová, glycerín, panthenol, peptidy, urea, aminokyseliny a mnoho ďalších. V ideálnom prípade si zvolíte hydratačné tonikum a sérum (môžete vrstviť aj viac sér), ktoré v pleti naviažu vodu, a tak zabezpečíte, že hydratáciu uzamknete v pleti. Bez krému by sa voda z pleti rýchlejšie vyparovala. Ak ste v lete používali ľahšie gélové krémy alebo mlieka, v zimnej rutine vám nemusia stačiť. Odporúčame siahnuť po krémovejšej, hutnejšej textúre (napr. Etude House – Soon Jung, 2x Barrier Intensive Cream, 60 ml). Hydratačné „overnight“ (nočné) masky (napr. TIA’M – Snail & Azulene Sleeping Mask 80ml) si môžete v chladnom počasí zamilovať.

HYDRATÁCIA TELA

  1. Nesmieme zabúdať ani na zvyšok tela. Vyhnúť by ste sa mali dlhým horúcim kúpeľom a sprche. Horúca voda odstraňuje dôležité lipidy, ktoré tvoria ochranný film na povrchu našej pokožky a tak dochádza k väčším stratám vlhka. Dehydratácií sa dá zabrániť pravidelnou aplikáciou výživného telového krému (napr. ILLIYOON- Ceramide Ato Lotion 350ml).
  1. OČNÉ OKOLIE A PERY
    • Pokožka očného okolia a pier je veľmi tenká a v zime sa stáva ešte krehkejšou. Preto by sme jej mali venovať špeciálnu pozornosť. Očné okolie odporúčame vyživovať pomocou krémov, ako napríklad MEDI-PEEL – Eye Tox Cream 40ml očný krém alebo ak jej chcete dopriať niečo extra, môžete siahnuť po hydrogélových maskách na očné okolie (Medi-peel Hyaluron Cica Peptide 9 Ampoule Eye Patch 60ks).
    • Pokožka pier sa v zime veľmi rýchlo vysušuje. Prispieva k tomu chladné počasie, oblizovanie pier, ale aj nedostatočný pitný režim. Pery môžu začať praskať, čo môže byť nepríjemné až bolestivé. Preto je dôležité ich dostatočne hydratovať. Odporúčame vám, aby ste použili Laneige – Lip Sleeping Mask, po ktorej sú pery hlboko hydratované.
  1. SUCHÉ RUKY

ODSTRÁNENIE ODUMRETÝCH BUNIEK

  1. EXFOLIÁCIA
    • Pýtate sa, či môžete v zime používať aktívne látky? Áno! Jemná exfoliácia môže pomôcť odstrániť odumreté kožné bunky (šupinky) a umožní vášmu krému lepšie vstrebanie a tým aj hydratáciu. Odumreté kožné bunky môžu taktiež upchávať póry. V zimnej rutine to však s exfoliáciou nemôžeme preháňať, aby sme nepoškodili kožnú bariéru. Pretopoužívajte radšej „jemnejšie“ kyseliny, ako napríklad PHA - polyhydroxykyseliny (kyselina laktobionová, glukonolakton) alebo z AHA kyselín – alfahydroxykyselín (kyselina mliečna). Veľmi jemný je napríklad SKIN1004 – Madagascar Centella Toning Toner – Jemný PHA toner s obsahom centelly alebo Abib – Heartleaf Spot Pad Calming Touch 80ks – Upokojujúce tampóniky na tvár 150mlKyselina glykolová a kyselina salicylová majú menšie molekuly a prenikajú tak hlbšie do pokožky a tým ju môžu dráždiť. Ak má však niekto mastnejšiu, aknóznu pleť, ktorá nie je počas zimy až tak dehydratovaná, nemusia byť z rutiny vyradené.

OCHRANA PRED UV ŽIARENÍM

  1. SPF (OCHRANNÝ FAKTOR)

Počasie zmeniť nemôžete, ale môžete mu prispôsobiť rutinu starostlivosti o pleť. Týchto 6 tipov vás môže nasmerovať k ideálnej zimnej rutine. Každá pleť je však iná a preto si všímajte svoju pleť, všímajte si, čo potrebuje a doprajte jej to.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.