Ročné obdobia sa síce menia, ale náš zvyk každodenne používať opaľovací krém by sa meniť nemal. Každodenné nosenie krému s ochranným faktorom je to najlepšie, čo môžete pre svoju pokožku urobiť. Nielenže vás chráni pred rakovinou kože, no taktiež poskytuje dokonalú prevenciu starnutia kože. Škodlivé UV žiarenie spôsobuje všetko od vrások, zníženej produkcie kolagénu, hyperpigmentácie, až po obyčajné spálenie slnkom.
Pozrime sa teda, ako a podľa čoho si vybrať ten správny opaľovací krém pre váš typ pleti a podľa vašich preferencií.
FILTRE
Filtre sú účinné zložky v opaľovacích krémoch, ktoré pokožku chránia pred škodlivým ultrafialovým žiarením. Existujú 2 typy opaľovacích filtrov, chemické a fyzikálne.
Chemické filtre
Chemické filtre obsahujú organické chemikálie, preto môžu byť označované aj ako „organické filtre“. Pohlcujú slnečné žiarenie a uvoľňujú ho vo forme tepla.
Existuje množstvo druhov chemických filtrov. Niektoré tradičnejšie americké opaľovacie krémy používajú napríklad oxybenzón, oktrokrylén alebo avobenzón. Tieto zložky však môžu dráždiť ľudí s citlivou pokožkou alebo kožnými problémami ako je rosacea alebo melazma. Európske a kórejské používajú filtre ako tinosorb a mexoryl, ktoré sú menej dráždivé a väčšinou ich tolerujú všetky typy pleti.
Väčšinou je potrebné ich aplikovať 15-30min pred vystavením pokožky slnečnému žiareniu. Chemické filtre sú však redšie a ľahšie sa rozotierajú. Je tiež menej pravdepodobné, že na pleti vytvoria biely film.
Fyzikálne filtre
Fyzikálne filtre, známe tiež ako „minerálne“ alebo „anorganické“, obsahujú ako účinné zložky oxidy kovov. Sedia na povrchu pokožky a blokujú UV žiarenie skôr, ako sa dostane na vašu pokožku. Najčastejšie sa používa oxid titaničitý a oxid zinočnatý. tieto filtre majú tendenciu byť ťažšie a môžu zanechávať na pleti biely film. Výhodou však je, že bývajú menej dráždivé a vďaka tomu vhodné pre citlivú pleť.
Ak si však nie ste istý, aké filtre zvoliť, môžete si vybrať z čoraz populárnejších opaľovacích krémov, ktoré obsahujú kombináciu oboch typov filtrov.
CHEMICKÉ FILTRE | FYZIKÁLNE FILTRE |
Octylcrylen | Titanium dioxide (TiO2) |
Avobenzone | Zinc oxide (ZnO) |
Octinoxat | |
Octisalate | |
Oxybenzone | |
Homosalate | |
4-MBC | |
Mexoryl SX a XL | |
Tinosorb S a M | |
Uvinul T 150 | |
Uvinul A Plus |
HODNOTENIE SPF a PA
SPF
SPF je niečo, čo väčšina ľudí pozná. Znamená to „faktor ochrany pred slnkom“ (Sun Protection Factor) a odborníci odporúčajú používať krémy, ktoré majú SPF aspoň 30. Ide o dôležité číslo ktoré udáva, ako efektívne dokáže opaľovací krém odfiltrovať UVB lúče, ktoré preukázateľne spôsobujú spálenie slnkom, spôsobujú poškodenie DNA a môžu dokonca viesť k rakovine kože.
Rozsah SPF sa značne líši, od 15 až po 100. Žiadny opaľovací krém však nedokáže odfiltrovať 100% UVB lúčov a dokonca aj SPF 100 dokáže ochrániť vašu pokožku len na 99%. Vo všeobecnosti sa kórejské opaľovacie krémy dodávajú s ochranným faktorom SPF 50, ktorý je ideálny a účinný aj pre dlhšie aktivity. Aby ste však získali maximálnu ochranu pred slnkom, mali by ste stále nosiť košeľu s dlhým rukávom, klobúk, slnečné okuliare a každé dve hodiny si opaľovací krém reaplikovať!
Čo ste však možno netušili, je že SPF chráni našu pokožku len pred UVB lúčmi. UVB lúče sú typom žiarenia, ktoré spôsobuje spálenie pokožky. Zatiaľ čo mnohé krémy sú označované ako „širokospektrálne“, značky nie sú povinné uvádzať, akú ochranu produkt poskytuje pred poškodením UVA lúčmi.
PA
Tu prichádza na rad PA alebo aj „hodnotenie ochrany pred UVA lúčmi“ (Protection Grade of UVA). UVA lúče sú zodpovedné za predčasné starnutie kože, alebo inak fotostarnutie.
PA sa hodnotí pomocou znaku „+“, v rozsahu od jedného do štyroch.
Existujú štyri stupne ochrany:
- PA+: určitá UVA ochrana
- PA++: mierna UVA ochrana
- PA+++: vysoká UVA ochrana
- PA++++: extrémne vysoká UVA ochrana
UVA lúče sa dostávajú hlbšie do pokožky ako UVB lúče a spôsobujú rozklad kolagénu a tak predčasnú tvorbu vrások. Kórejské opaľovacie krémy obvykle zobrazujú hodnoty SPF aj PA, takže viete, akú ochranu vám poskytujú.
TYP PLETI
Časy, keď bol k dispozícií iba jeden typ opaľovacieho krému, sú preč. Dnes si môžete vybrať z rôznych formulácií a konzistencií a nájsť tak najvhodnejšie SPF pre váš typ pleti.
SUCHÝ TYP PLETI
Ak je vaša pokožka suchá až šupinatá, vyberte si opaľovací krém s hydratačnými zložkami, ako je napríklad kyselina hyalurónová, glycerín alebo aloe vera. Viac hydratácie vám môžu poskytnúť krémy s chemickými alebo hybridnými filtrami. Čo sa týka textúry, zvoľte produkty na báze krému alebo mliečka, ktoré majú tendenciu byť viac hydratačné.
Skvelou voľbou je napríklad Missha – All Around Safe Block Essence Sun SPF45 PA+++. Tento opaľovací krém obsahuje zmes rôznych hydratačných zložiek, ako je aloe vera, výťažok z uhorky alebo voda z hamamelu, ktorá vašej pokožke poskytuje dlhotrvajúcu hydratáciu a zabraňuje vysušovaniu. Ide o hydratačný opaľovací krém s veľmi ľahkou textúrou.
Siahnuť môžete aj po ISNTREE Hyaluronic Acid Watery Sun Gel. Tento ľahký vodnatý gél obsahuje až 8 druhov kyseliny hyalurónovej, ktorá pomáha v pleti zadržiavať vlhkosť. Okrem toho obsahuje tiež niacinamid a adenozín, ktoré rozjasňujú pleť a pomáhajú spomaliť proces starnutia pleti.
Na reaplikáciu môžete použiť napríklad innisfree – No Sebum Sun Cushion SPF50+ PA++++. Toto penové SPF obsahuje čistú vodu z listov Camellia Sinensis a panthenol, vďaka čomu je udržiavaná hydratácia pleti.
NORMÁLNY TYP PLETI
Ak máte normálny typ pleti, patríte medzi šťastlivcov, ktorým obvykle vyhovujú všetky opaľovacie krémy. Vyhovovať vám môžu všetky typy filtrov a taktiež všetky konzistencie. Voľba je teda len a len na vás.
ZMIEŠANÝ TYP PLETI
Keď máte pleť, ktorá sa na niektorých miestach mastí a na iných je suchá, môže byť náročné nájsť ten správny opaľovací krém. Najlepšie opaľovacie krémy pre zmiešanú pleť by však nemali obsahovať niektoré oleje (napríklad kokosový) a iné zložky upchávajúce póry, ako napríklad bambucké alebo kakaové maslo. Mali by byť ľahké a nekomedogénne. Ak má vaša pokožka sklon k tvorbe akné, siahnite po fyzikálnych (minerálnych) filtroch, teda oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý.
Pre zmiešanú pleť odporúčame napríklad Kao – Biore UV Aqua Rich Watery Essence SPF 50+ PA++++ 2019 Edition 50g. Tento ľahký opaľovací krém sa rýchlo vstrebáva a nezanecháva na pleti biely film. Je skvelou voľbou na leto.
MASTNÝ TYP PLETI
Ak máte mastný typ pleti a vaša pokožka produkuje nadmerné množstvo kožného mazu, hľadajte zmatňujúce zložky, ktoré regulujú jeho tvorbu. Je tiež kľúčové hľadať produkty, ktoré sú nekomedogénne (neupchávajú póry). Hľadajte opaľovacie krémy vo forme mliečka alebo ľahkej vodnatej textúry.
Vhodný môže byť napríklad Etude House – Sunprise Airy Finish SPF50+ PA+++. Tento ľahký opaľovací krém je vyrobený bez drsných chemických filtrov. Obsahuje minerálny filter, oxid zinočnatý, ktorý je k pokožke jemný a zároveň ju účinne chráni. Obsahuje tiež rastlinné látky bohaté na antioxidanty, ako napríklad extrakt z Centella Asiatica alebo extrakt z imela. Na pleti nezanecháva biely film, neupcháva póry a pleť nie je lesklá.
Skvelým opaľovacím krémom pre mastnú pleť je tiež Dr.Ceuracle – Pro Balance Biotics Clear Up Sun SPF50+ PA++++. Ide o hybridný opaľovací krém s ľahkou krémovou textúrou. Obsahuje probiotický komplex, ktorý pleť chráni, vyživuje a udržiava ju v rovnováhe. Okrem toho obsahuje aj niacinamid, ktorý reguluje produkciu kožného mazu.
Na reaplikáciu počas dňa môžete použiť Missha – Pro-Touch Powder Pact SPF25 PA++. Ide o kompaktný púder s SPF 25, ktorý nájdete v dvoch odtieňoch.
CITLIVÝ TYP PLETI
Pokiaľ je vaša pleť citlivá, máte rosaceu alebo akné, vyberte si opaľovací krém bez dráždivých zložiek. To platí aj pre filtre, keďže fyzikálne sú menej dráždivé, ako chemické. Naopak vyhľadávajte opaľovacie krémy s obsahom upokojujúcich zložiek.
Skvelou voľbou je BEAUTY OF JOSEON – Relief Sun : Rice + Probiotic SPF50+ PA++++ 50ml. Chráni pleť pred škodlivým UV žiarením a zároveň ju hydratuje a upokojuje. Tento ľahký, krémový, chemický opaľovací krém obsahuje výťažky z ryže, ktoré pomáhajú upokojovať citlivú pleť. Taktiež obsahuje chemické filtre novej generácie (napríklad Tinosorb M), ktoré sú oproti starším menej dráždivé. Nezanecháva na pleti biely film, nelepí, nežmolkuje a neobsahuje vôňu ani éterické oleje.
Vhodný je napríklad Etude House – Sunprise Mild Watery Light Sunscreen. Tento ľahký opaľovací krém je vhodný pre všetky typy pleti. Je nabitý rastlinnými látkami bohatými na antioxidanty, ktoré chránia vašu pokožku pred poškodením voľnými radikálmi. Okrem toho obsahuje upokojujúce zložky, ako extrakt z Centella Asiatica a extrakt z imela. Nezanecháva na pleti biely film a pôsobí mierne matne.
Skvelý je tiež Etude House – Soon Jung Mild Defence Sun Cream SPF49 PA++. Tento fyzikálny opaľovací krém nedráždi pleť, nelepí a chráni pokožku pred znečistením prachom. Obsahuje tiež hypoalergénne a upokojujúce zložky.
TIPY NA PRODUKTY NA REAPLIKÁCIU:
Opaľovací krém je najdôležitejšou súčasťou každej rutiny a mali by ste ho na pleť aplikovať každý deň bez ohľadu na počasie alebo ročné obdobie. To, aký opaľovací krém si zvolíte je len a len na vás. Dôležité je, aby ste ho používali radi.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.