Pravdepodobne ste už zachytili, že kyseliny prospievajú vašej pokožke. Možno ste tiež počuli skratky ako AHA, BHA a PHA. Čo však tieto skratky znamenajú a aké účinky majú tieto kyseliny na vašu pokožku? A čo je možno najdôležitejšie, ktorú kyselinu by ste si mali vybrať pre váš typ pleti? To všetko sa dozviete v tomto článku.
ČO SÚ TO KYSELINY?
Slovo kyselina znie, ako tá najstrašidelnejšia vec, ktorú si môžete naniesť na pleť. V správnych formuláciách a koncentráciách sú však kyseliny jednými z najprospešnejších zložiek, ktoré sú v starostlivosti o pleť dostupné.
Kyseliny sú ingrediencie, ktoré sa často používajú na exfoliáciu. Odstraňujú odumreté kožné bunky a prebytočný maz. Rozrušujú väzby medzi povrchovými kožnými bunkami, ktoré ich držia pohromade, čo vedie k rýchlejšej obnove (regenerácií) buniek. Vďaka tomu pomáhajú zmenšiť vyrážky, vyhladiť jemné linky a vrásky a poskytujú celkový rozjasňujúci efekt.
AKÉ KYSELINY POZNÁME?
Existujú tri hlavné skupiny chemických exfoliantov:
- AHA kyseliny
- BHA kyseliny
- PHA kyseliny
AHA KYSELINY
AHA alebo alfa-hydroxykyseliny sú látky, ktoré sa rozpúšťajú vo vode a spájajú s jedným atómom uhlíka, získavajú sa zo živočíšnych alebo rastlinných látok, ako je napríklad cukrová trstina, mandle, mlieko, hrozno alebo citrusové plody.
Ide o látky s malými molekulami takže veľmi ľahko a rýchlo prenikajú do pokožka. Rozvoľňujú väzby medzi bunkami v stratum corneum (najvrchnejšia vrstva pokožky), vďaka čomu sa bunky ľahšie odlupujú a odhaľuje sa tak hladšia a jemnejšia vrstva.
AHA kyseliny sa primárne používajú na exfoliáciu. Môžu tiež pomôcť rozjasniť pleť (liečba hyperpigmentácie), pomáhajú vyhladiť jemné linky a vrásky a podporujú tvorbu kolagénu, vďaka čomu vám pomôžu aj v boji proti starnutiu pleti. Keďže sú fotosenzibilizujúce, pri ich používaní nesmieme zabúdať na opaľovací krém. Preto sa tiež odporúča ich používanie výhradne vo večernej rutine.
Existuje až 8 AHA kyselín, ktoré sa bežne nachádzajú v kozmetických produktoch:
- Kyselina glykolová (z cukrovej trstiny)
- Kyselina citrónová (z citrusových plodov)
- Kyselina mliečna (z laktózy alebo iných sacharidov)
- Kyselina jablčná (z ovocia)
- Kyselina vínna (z hrozna)
- Kyselina mandľová (z mandlí)
- Kyselina hydroxykaprónová (z materskej kašičky)
- Kyselina hydroxykaprylová (zo zvierat)
Všetky riešia podobné problémy s pleťou. Za najlepšie preskúmané a najúčinnejšie sa považujú kyselina glykolová a mliečna (glycolic acid a lactic acid). Do popredia sa však dostáva aj kyselina mandľová (mandelic acid).
Kyselina glykolová (glycolic acid) je najúčinnejšia a má najdramatickejšie výsledky. Má veľmi malé molekuly, ktoré do pokožky prestupujú rýchlejšie a preto má potenciál dráždiť pokožku viac ako iné AHA kyseliny. Preto ak máte citlivú pleť, môže viesť použitie tejto kyseliny k podráždeniu, začervenaniu alebo štípaniu pleti. Dobre funguje pre mastnú a aknóznu pleť, ale môžu ju používať všetky typy pleti (okrem citlivej). Taktiež zvyšuje produkciu kolagénu a preto je obľúbená aj v boji proti starnutiu pleti. Zvyšuje však citlivosť pleti k slnečnému žiareniu a preto nezabúdajte na použitie ochranného faktoru (SPF).
Kyselina mliečna (lactic acid) má okrem exfoliačných aj hydratačné účinky. Stimuluje produkciu ceramidov, ktoré posilňujú a chránia kožnú bariéru. Taktiež pomáha vyhladiť jemné linky a vrásky. Je vhodná pre všetky typy pleti, ale najmä pre suchú, zrelú a citlivú pokožku.
Kyselina mandľová (mandelic acid) obsahuje väčšie molekuly, ktoré neprenikajú hlboko do pokožky. Ide o jemnú a k pokožke šetrnú alfa-hydroxykyselinu, ktorá má okrem exfoliačných aj antibakteriálne účinky. Je tiež vhodná na liečbu všetkých foriem hyperpigmentácie, vrátane pozápalovej. Vyhovuje všetkým typom pleti, aj citlivej.
Tipy na produkty s AHA kyselinami:
BHA KYSELINY
BHA alebo beta-hydroxykyseliny sú chemické látky, na ktoré sa viažu dva atómy uhlíka. Sú rozpustné v oleji, čo znamená, že prenikajú hlbšie do pokožky. Nielenže odstraňujú odumreté bunky na povrchu pokožky, ale tiež čistia póry a regulujú produkciu kožného mazu. Pomáhajú zjemniť textúru pleti, zmenšiť veľkosť pórov a tiež zbaviť sa čiernych bodiek. Majú tiež protizápalové účinky, vďaka čomu sú ideálne na liečbu podráždenia a škvŕn po akné.
Na rozdiel od AHA kyselín sú nefotosenzibilizujúce, preto ich môžeme používať aj ráno. BHA kyseliny sú najprospešnejšie pre mastnú a zmiešanú pleť so sklonom k akné a pre tých, ktorý sa chcú zbaviť vyrážok a čiernych bodiek. Neodporúčajú sa pre suchú a citlivú pokožku, pretože by mohli spôsobiť podráždenie pleti.
Najpoužívanejšou BHA kyselinou je kyselina salicylová. Je to chemický exfoliant, ktorý preniká hlboko do pokožky a pomáha pri čistení upchatých pórov. Okrem toho má aj protizápalové a antibakteriálne účinky, ktoré pomáhajú upokojiť podráždenú a začervenanú pokožku.
Tipy na produkty s BHA kyselinami:
PHA KYSELINY
PHA alebo poly-hydroxykyseliny sú chemické látky, ktoré sú zložením veľmi podobné AHA kyselinám, ale na rozdiel od nich majú väčšie molekuly a tak neprenikajú hlboko do pokožky. Vďaka tomu sú jemnejšie a tak vhodné pre všetky typy pleti, vrátane citlivej.
Okrem exfoliačných, majú aj hydratačné (udržujú v pleti vlhkosť) a antioxidačné účinky. Medzi PHA kyseliny patrí napríklad glukonolaktón alebo kyselina laktobionová.
Kyselina laktobionová je oxidovaná forma laktózy, ktorá sa získava z mlieka. Okrem vyššie spomínaných vlastností, je účinná aj proti starnutiu.
Glukonolaktón je prášok, ktorý sa získava z kyseliny glukónovej, látky bežne sa vyskytujúcej napríklad v kukurici. Zlepšuje hydratáciu pokožky a chráni ju pred tvorbou a účinkom voľných radikálov.
Tipy na produkty s PHA kyselinami:
Kyseliny (AHA, BHA, PHA) môžeme v niektorých produktoch nájsť aj skombinované. Napríklad v COSRX – AHA/BHA Claryfing Treatment Lotion alebo Some by me – AHA BHA PHA 30 Days Miracle Serum.
AKO SI VYBRAŤ?
Výber kysliny je najzložitejšou časťou ich používania. Najjednoduchší spôsob, je uvedomiť si, aký problém chcete riešiť. Aby ste si mohli vybrať správnu kyselinu, musíte preto poznať svoj typ pleti a všímať si problémy, ktoré vás trápia.
Ak máte suchú pleť, chcete sa zbaviť jaziev po akné alebo hyperpigmentácie spôsobenej slnkom, siahnite po AHA kyselinách. Prípadne ak máte citlivú pleť zvoľte PHA kyseliny. BHA kyseliny sú najlepšie pre mastnú a aknóznu pleť s upchatými pórmi.
POUŽITIE
Kyseliny by ste do svojej rutiny mali začleňovať opatrne a veľmi pomaly. Na začiatku sa odporúča používať produkt 1-2x za týždeň. Taktiež je dôležité začať s nižšími koncentráciami. Pokiaľ to vašej pleti vyhovuje, môžete postupne zvyšovať frekvenciu používania a nakoniec aj koncentráciu.
Pred použitím nezabudnite produkt otestovať pomocou tzv. „patch testu“. Naneste malé množstvo produktu na predlaktie a počkajte 24 hodín. Ak začnete pociťovať začervenanie, svrbenie alebo opuch, umyte miesto a prestaňte produkt používať. Ak nezaznamenáte žiadne nežiadúce účinky, môžete produkt aplikovať na pleť.
Tip: Ak ste úplným nováčikom, siahnite po vopred namočených čistiacich tampónoch. Každý tampón obsahuje správne množstvo produktu, čím predídete nadmernej aplikácií, ktorá by mohla podráždiť pokožku. Napríklad: Abib – Heartleaf Spot Pad Calming Touch 80ks
Produkty s kyselinami môžete používať ráno alebo večer, podľa toho, ako je to uvedené v návode. Niektoré produkty sú určené na večerné použitie, ako nočný peeling, zatiaľ čo iné sa používajú ráno na jemné odstránenie odumretých kožných buniek.
! Bez ohľadu na to, kedy používate kyseliny, nezabúdajte na aplikáciu opaľovacieho krému. Kyseliny (najmä AHA) môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude citlivejšia na slnečné žiarenie, čo môže viesť k zvýšenej tvorbe hyperpigmentácie !
KOMBINÁCIE
Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ to vašej pleti vyhovuje, môžete kyseliny kombinovať s ďalšími aktívnymi látkami.
Kyseliny (hlavne AHA) by sa však nemali kombinovať s ingredienciami citlivými na pH. To zahŕňa napríklad vitamín C, ktorý je pomerne nestabilný a v kombinácií s kyselinami by mohlo dôjsť k podráždeniu pleti. Odporúča sa preto používať vitamín C ráno a kyseliny večer.
Vhodná je kombinácia so zložkami podporujúcimi kožnú bariéru, ako napríklad ceramidy, kyselina hyalurónová alebo peptidy.
Kyseliny patria medzi dobre preskúmané ingrediencie v starostlivosti o pleť. Ide o overené a účinné zložky, ktoré vám môžu pomôcť zbaviť sa nedokonalostí. Prvé výsledky sa však dostavia až po niekoľkých týždňoch (2-4) a preto je dôležité byť trpezlivý. Ak si však nie ste istý, ktorá je pre vás vhodná, je dobré poradiť sa s odborníkom.
Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.